Ponad 170 nieekologicznych systemów ogrzewania  zniknie w tym roku  z mapy Bytomia  w ramach kontynuacji Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE). Już 15 lutego ruszy nabór wniosków dla zainteresowanych wymianą starego pieca węglowego na ekologiczne źródło ciepła.

- Przygotowania do uruchomienia programu idą pełną parą. Wybraliśmy już operatora, który w tym roku zajmie się obsługą klientów. Będzie to firma Ekoscan Innowacja i Rozwój Sp. z o.o. - ta sama, która świadczyła nam usługi w zeszłym roku i którą klienci zdążyli już poznać   - mówi Maciej Koźmiński, zastępca naczelnika Wydziału Inżynierii Środowiska.

Planujesz zmianę ogrzewania? Dowiedz się ile możesz zyskać

 Mieszkańcy, którzy są na etapie planowania wymiany przestarzałych pieców na ogrzewanie proekologiczne mogą starać się o dofinansowanie:

  • zakupu i montażu  automatycznego kotła węglowego min. V klasy z ecodesign, 
  • zakupu i montażu automatycznego kotła na biomasę  min. V klasy z ecodesign, 
  • zakup i montaż kotła gazowego,
  • zakup i montaż ogrzewania elektrycznego,
  • wykonanie wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania  polegającego na podłączeniu lokalu mieszkalnego do miejskiej sieci ciepłowniczej
  • zakupu i montażu ogniw fotowoltaicznych

Maksymalna kwota dofinansowania na zakup i montaż proekologicznych systemów ogrzewania  wynosi  7 200 zł oraz do 9 tys. zł na instalację fotowoltaiczną.

 Operator w urzędzie

Wkrótce w Urzędzie Miejskim przy ul. Parkowej 2 Punkt Obsługi Klienta uruchomi operator PONE. Podobnie jak w ubiegłym roku będzie tam można uzyskać niezbędne informacje. Punkt będzie czynny od 15 lutego w każdy poniedziałek w godzinach od 9.00 do 17.00. Dyżur telefoniczny ruszy już w poniedziałek, 8 lutego. Nabór wniosków ruszy od 15 lutego 2021 roku w kancelarii Urzędu Miasta.

Więcej informacji o operatorze można znaleźć na stronie www.niskaemisja.ekoscan.pl.

Uchwała antysmogowa zobowiązuje

Zgodnie z zapisami tzw. uchwały antysmogowej, do końca 2021 roku użytkownicy kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat mają obowiązek wymienić je na ekologiczne systemy grzewcze np. niskoemisyjne kotły grzewcze V klasy i ekoprojektu.

Źródło: www.bytom.pl