CZYNNY:

Wtorek: 08.00 - 15.30

 

ADRES:

 Urząd Gminy Świerklaniec
ul. Młyńska 3
Biuro Rady Gminy
Pokój nr 9

Jak nas znaleźć- mapa

PUNKT OBSŁUGI KLIENTA
PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE
GMINA ŚWIERKLANIEC

KONTAKT:
kom. +48 570 700 606
kom. +48 792 243 719
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 Aktualności w zakresie realizacji Programu Czyste Powietrze na terenie Gminy Świerklaniec:

Jeżeli jesteś:

 • właścicielem mieszkania w budynku wielorodzinnym,
 • najemcą mieszkania komunalnego,

zainteresowanym dofinansowaniem na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe służących do ogrzewania lokali mieszkalnych jak i wsparcia poprawy efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych wraz z możliwością wykonania termomodernizacji tj. np. wymiana okien oraz drzwi znajdujących się w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych

ZAPRASZAMY do wypełnienia ankiety do 21 stycznia 2024 roku.

Gmina Świerklaniec planuje złożyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wniosek o dofinansowanie w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie” - II nabór.

Ankieta ma na celu zebranie informacji, które pomocne będą w pozyskaniu dofinansowania m.in. do oszacowania liczby osób zainteresowanych dofinansowaniem i zakresu planowanych prac i nie stanowi ona żadnego zobowiązania czy też deklaracji udziału w programie.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z:

 • firmą Ekoscan Innowacja i Rozwój sp. z o. o., która zajmuje się ankietyzacją – tel. 792 243 029, 792 243 719
 • Urząd Gminy Świerklaniec – tel. 32 284 74 24
 • O szczegółach Programu, dotyczących naboru II wraz z załącznikami można zapoznać się pod linkiem https://czystepowietrze.gov.pl/inne-programy/cieple-mieszkanie

UWAGA! Program „Ciepłe Mieszkanie” nie dofinansowuje wyłącznie wymiany stolarki okiennej i/lub drzwiowej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Wymiana stolarki możliwa jest pod warunkiem demontażu wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. „kopciuchów”) służących do ogrzewania lokalu oraz zakupu i montażu efektywnego źródła ciepła w tym lokalu.

Celem programu „Ciepłe Mieszkanie” jest wsparcie wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawa efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

W przypadku wspólnot mieszkaniowych dotacja obejmie: demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w budynku oraz zakup i montaż wspólnego źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i c.w.u.

Wspólnoty mieszkaniowe posiadające 3 – 7 lokali będą mogły wnioskować również o zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub c.w.u., wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych, mikroinstalacji fotowoltaicznej, a także na przygotowanie dokumentacji (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy) budynkach mieszkalnych na terenie Gminy Świerklaniec.

Ankieta ma na celu zebranie informacji, które pomocne będą w pozyskaniu dofinansowania w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie” - II nabór na wymianę źródeł ciepła i nie stanowi żadnego zobowiązania czy też deklaracji udziału w programie.

Dane zawarte w ankiecie posłużą jedynie do oszacowania liczby wspólnot mieszkaniowych zainteresowanych dofinansowaniem do wymiany źródeł ciepła i poprawą efektywności energetycznej mieszkań/budynków celem przygotowania wniosku o dofinansowanie inwestycji w II naborze, który Gmina Świerklaniec będzie mogło złożyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w przypadku zainteresowania programem.

Program adresowany do wspólnot mieszkaniowych, to różne opcje dotacji, każda maksymalnie do 60 proc. kosztów kwalifikowanych.

 1. Do 350 tys. zł wsparcia można uzyskać w przypadku kompleksowej termomodernizacji z wymianą źródła ciepła,
 2. Do 360 tys. zł jeśli przedsięwzięcie obejmuje dodatkowo zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej (lub 375 tys. zł dla zadania uwzględniającego pompy ciepła)
 3. Do 150 tys. zł, jeśli projekt zakłada tylko termomodernizację bez wymiany źródeł ciepła.

Szanowni Państwo, w związku z uruchomieniem naboru wniosków o dofinansowanie dla gmin w ramach programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie”, Referat Gospodarki Komunalnej Urząd Gminy Świerklaniec. przygotował ankiety celem określenia liczby zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe oraz poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych na terenie Gminy Świerklaniec.

Jeżeli jesteś:

 • właścicielem mieszkania w budynku wielorodzinnym,
 • najemcą mieszkania komunalnego,
 • zarządcą wspólnoty mieszkaniowej posiadającej 3-7 lokali

zainteresowanym dofinansowaniem na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe służących do ogrzewania lokali mieszkalnych jak i wsparcia poprawy efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych wraz z możliwością wykonania termomodernizacji tj. np. wymiana okien oraz drzwi znajdujących się w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych

ZAPRASZAMY do wypełnienia ankiety do 21 stycznia 2024 r.

Gmina Świerklaniec planuje złożyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wniosek o dofinasowanie w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie” - II nabór.

Ankieta ma na celu zebranie informacji, które pomocne będą w pozyskaniu dofinansowania m.in. do oszacowania liczby osób zainteresowanych dofinansowaniem i zakresu planowanych prac i nie stanowi ona żadnego zobowiązania czy też deklaracji udziału w programie.

Ankietę można wypełnić w formie elektronicznej:W razie pytań zapraszamy do kontaktu z:

 • firmą Ekoscan Innowacja i Rozwój sp. z o. o., która zajmuje się ankietyzacją – tel. 792 243 029, 792 243 719
 • Urząd Gminy Świerklaniec – tel. 32 284 74 24

O szczegółach Programu, dotyczących naboru II wraz z załącznikami można zapoznać się pod linkiem: https://czystepowietrze.gov.pl/inne-programy/cieple-mieszkanie

UWAGA! Program „Ciepłe Mieszkanie” nie dofinansowuje wyłącznie wymiany stolarki okiennej i/lub drzwiowej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Wymiana stolarki możliwa jest pod warunkiem demontażu wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. „kopciuchów”) służących do ogrzewania lokalu oraz zakupu i montażu efektywnego źródła ciepła w tym lokalu.

Informujemy, że w dniu 17.08.2022 r. na terenie Gminy Świerklaniec odbyła się kontrola  realizacji zadania pn. Modernizacja źródeł ciepła budynków indywidualnych realizowana w ramach Programu ograniczenia niskiej emisji dla Gminy Świerklaniec. Kontrola została przeprowadzona przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Informujemy o pozytywnym wyniku kontroli.

Wszystkim zaangażowanym w realizację zadania serdecznie dziękujemy.

Punkt konsultacyjno-informacyjny w ramach Programu Czyste Powietrze zlokalizowany jest w Urzędzie Gminy Świerklaniec przy ul. Młyńskiej 3, pokój nr 9. Mieszkańców zapraszamy do punktu w każdy wtorek w godzinach 8.00-15.30.

Punkt konsultacyjny w UG Świerklaniec

Gmina Świerklaniec na podstawie podpisanego porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przystąpiła do obsługi Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Mieszkańcy naszej gminy mogą za pośrednictwem urzędu złożyć wniosek w ramach Czystego Powietrza oraz otrzymać bezpłatną pomoc w zakresie weryfikacji wniosku pod kątem wymagań programu. Mamy nadzieję, że punkt konsultacyjny będzie się cieszył dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.

Na jakie inwestycje można zdobyć dofinansowanie?

W ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze można otrzymać dofinansowanie na wymianę starych pieców i kotłów na paliwa stałe na nowe ekologiczne. W przypadku wymiany pieca można również ubiegać się o dofinansowanie na modernizację instalacji c.o. i c.w.u. (grzejniki, termostaty, bojler c.w.u.), docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz instalację fotowoltaiczną (tylko w przypadku wymiany źródła ciepła).
Na realizację inwestycji mamy 30 miesięcy od daty złożenia wniosku (w przypadku wysłania wniosku pocztą liczy się data stempla pocztowego). Mieszkańcy, którzy już posiadają ekologiczne źródło ciepła mogą ubiegać się o dofinansowanie do termomodernizacji przegród budowlanych, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Kosztem kwalifikowalnym są również wydatki poniesione przez mieszkańców na realizację inwestycji jednakże nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Czytaj więcej: Program Czyste Powietrze Gmina Świerklaniec

Uprzejmie informujemy, że Punkt Obsługi Klienta (POK) działający w zakresie udzielania informacji dot. Programu Czyste Powietrze będzie zamknięty w dniu 22.02.2022  tj (wtorek)

Za utrudnienia przepraszamy.